Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 891 | 891 | 891 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -144 | -65 | 30 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 3 845 | 3 201 | 493 |
| Årets resultat (tkr) | 2 280 | 1 906 | 392 |
| Summa tillgångar (tkr) | 126 925 | 113 150 | 99 738 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 891 | 891 | 891 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -144 | -65 | 30 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 3 845 | 3 201 | 493 |
| Årets resultat (tkr) | 2 280 | 1 906 | 392 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 2 541 | 2 581 | 2 630 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 124 384 | 110 569 | 97 108 |
| Tillgångar (tkr) | 126 925 | 113 150 | 99 738 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 120 105 | 107 826 | 95 920 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 768 | 800 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 3 500 | 3 500 | 3 500 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 552 | 1 024 | 318 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 126 925 | 113 150 | 99 738 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -16.2% | -7.3% | 3.4% |
| Soliditet | 95.6% | 95.8% | 96.2% |
| Kassalikviditet | 8014.4% | 10797.8% | 30537.1% |
Södravägen 28 Fastighet AB ingår i en koncern med 19 bolag. Koncernmoderbolag är Thomas Concrete Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.